Ako si vyladiť auto k vašej maximálnej spokojnosti

S príchodom prvých jarných dní je dôležité obmeniť nielen váš šatník, ale aj skontrolovať niektoré časti vášho vozidla. Všetko tak, aby bola jeho údržba jednoduchá a vaša spokojnosť pri využívaní maximálna.

Ako si vyladiť auto k vašej maximálnej spokojnosti
Ako si vyladiť auto k vašej maximálnej spokojnosti (Foto: unsplash.com)

Zlepšenie krútiaceho momentu, trakcie a ďalších drobností môže vášmu autu vdýchnuť nový život, a to aj v starších modeloch. Existujú vylepšenia, ktoré môžete urobiť s minimálnymi investíciami a dosiahnuť maximálny výsledok. Tu je niekoľko najdostupnejších metód na doladenie automobilu akéhokoľvek veku a akéhokoľvek modelu tak, aby jazda na ňom priniesla potešenie a znížila sa spotreba.

Plastový zázrak

Krása sa skrýva v detailoch – a pevné plastové lemy blatníkov sú jedným z malých, ale veľmi dôležitých prvkov ladenia auta aj vášho rozpočtu. Malé, neviditeľné a zdanlivo nevýznamné lemy sú v skutočnosti kľúčovým faktorom pri jazde vo vašom vozidle.

Vylepšia nielen vzhľad vozidla a dodajú mu správny charakter. Zároveň aj ochránia jeho najviac náchylné časti na poškodenie.

Pohodlnejší prvý kontakt s autom

Ak sme hovorili o malých detailoch, jedným z nich sú aj univerzálne nášľapy. Zjednodušujú a spríjemňujú nástup aj výstup z auta. Opäť zvyšujú dizajn a estetično vozidla. Výhodou týchto stupačiek je aj materiál, z ktorého sú vyrobené a zaručuje ich vysokú odolnosť. Jednoducho sa inštalujú a ešte ľahšie používajú.

Vzduchový filter

Najjednoduchší spôsob, ako pridať autu energiu, je inštalácia vzduchového filtra s nulovým odporom. Existujú však aj nevýhody, pretože prietok kyslíka do palivového systému sa výrazne zvýši. To ovplyvní spotrebu paliva a v dlhodobom horizonte zníži životnosť senzora prietoku vzduchu.

Okrem toho bude motor spolu so vzduchom prijímať všetky malé tuhé častice, ktoré obsahuje. Takéto ladenie tiež bude vyžadovať, aby ste venovali pozornosť znečisteniu olejového filtra, ale zvýšený výkon motora určite za to stojí.

Riadiaca jednotka motora

Akýkoľvek moderný automobil je vybavený ECU – elektronickou riadiacou jednotkou motora. Na vašich pleciach tak leží správna činnosť motora a ďalších systémov. Opakované vyladenie štandardného programu stanoveného výrobcom pomôže zvýšiť pohodlie spojené s jazdou. Auto pôjde plynulejšie, zlepší sa dynamika, zvýši sa aj výkon a krútiaci moment. Okrem toho, ako vedľajší účinok, môžete tiež dosiahnuť zníženie spotreby paliva.

Vyskúšajte a uvidíte, že to funguje.

Text:PR