Domáce tréningové náradie. Ako efektívne využiť bežné predmety pre váš workout

Chceli by ste začať pravidelne cvičiť ale neláka vás atmosféra fit centier a nechcete či nemôžete si domov kupovať drahé posilovacie vybavenie? Cvičenie doma pomocou bežných predmetov by potom mohol byť ten pravý spôsob pre vás.

Domáce tréningové náradie. Ako efektívne využiť bežné predmety pre váš workout
(zdroj: unsplash.com)

Používanie bežných predmetov ako domáce tréningové náradie je skvelý spôsob, ako si udržať kondíciu bez potreby drahého vybavenia alebo návštevy posilňovne. Navyše, aj doma môžete používať tie správne výživové doplnky a vymiešať si rovnako lahodný shake po tréningu ako v tom najlepšom posilovacom bare. Či už si vyberiete najrýchlejšie vstrebateľný proteín vo forme hydrolyzátu srvátkového proteínu alebo vegánsky proteín do ovocného smoothie, aj doma si môžete užiť chutnú, ale aj výživovo hodnotnú bodku za úspešným tréningom. Správna športová výživa je totiž veľmi dôležitá pre optimálny výkon a výsledky na seba nenechajú dlho čakať ani doma. Ako však využiť bežné domáce predmety na cvičenie? Tu je niekoľko nápadov:

Beh po schodoch:

Používanie schodov na cvičenie doma je skvelý spôsob, ako zlepšiť kardio, silu a vytrvalosť bez potreby špeciálneho vybavenia. Schody poskytujú variabilnú záťaž, ktorá môže posilniť rôzne svalové skupiny. Beh po schodoch je skutočne účinné cvičenie, ktoré pomôže zvýšiť vašu vytrvalosť a výdrž. Skúste vybehnúť schody po dvoch a náročnosť behu sa okamžite výrazne zvýši.

Fakt ťažký batoh:

Pravdepodobne každý má doma batoh, ktorý môže naplniť rôznymi závažiami, napríklad knihami či fľašami s vodou a vytvoriť tak skvelý tréningový nástroj. S takýmto batohom môžete odcvičiť úplne všetko. Môžete s ním rýchlo chodiť po schodoch, dajú sa s ním robiť kliky, drepy, výpady a v podstate čokoľvek, čo vás napadne.

Multifunkčná stolička:

Opäť vec, ktorú vlastní každý a je súčasťou našej bežnej výbavy. Môžeme ju použiť na vykonávanie tricepsových klikov alebo dosedov. Dosedy na stoličke môžu byť skvelou náhradou za drepy, najmä ak trávite väčšinu dňa v kancelárii za počítačom a máte skrátené svaly. Pri dosedoch na stoličke sa nemusíme báť ísť dozadu (ako sa to môže diať pri drepoch), jednoducho preto, že nemôžeme spadnúť. Pri stoličke však musíme dávať pozor, aby sa neposunula alebo sa neprevrátila. Preto je lepšie robiť s ňou cviky pomaly, kontrolovane a vyhýbať sa výbušným pohybom. Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť, je oprieť stoličku o stenu.

Nielen farmárska chôdza s kuframi:

Kufre môžete naplniť fľašami s vodou alebo knihami a použiť ich napríklad pri farmárskej chôdzi. Výhodou farmárskej chôdze je, že ide o cvičenie celého tela. Buduje sa pri nej predovšetkým silný úchop, nohy, trapézy, chrbát atď. Kufre tiež môžeme použiť ako železné kardio alebo aj na bežný silový tréning.

Fľaše na vodu:

Fľaše s vodou môžu byť skvelou náhradou menších cvikov a možno ich použiť na posilnenie celého tela. Záťaž môžete znížiť alebo pridať podľa toho, akým množstvom vody ich naplníte. S takto vyrobenými činkami môžete potom robiť výpady, bulharské drepy, precvičovať bicepsy a v podstate akýkoľvek ďaľší cvik ako s bežnými činkami.

Metla, mop alebo násada:

Vedeli ste, že na tréning sa dá použiť metla, mop alebo dlhá násada k záhradkárskému náradiu? Môžete ich použiť na cviky zamerané na pohyblivosť, rovnováhu a flexibilitu. Môžete s nimi vykonávať rôzne rotácie, strečingy či tréning mobility pri drepoch s činkou nad hlavou, ktoré patria medzi najnáročnejšie varianty drepov.

Aj keď však cvičíte doma, mali by ste dbať na bezpečnosť, aby ste sa vyhli zraneniam. Predovšetkým cvičte na suchej podlahe a ak používate koberce, dávajte pozor, aby sa pri cvičení neposúvali. Dbajte aj na vhodnú obuv, prípadne ak ste priaznivcom cvičenia naboso, skontrolujte, či sa na nej nenachádzajú ostré predmety. Jednoducho tak, aby cvičenie ostalo predovšetkým radosťou a nekončilo vašim zbytočným zranením.

Komerčný článok