Výber postele – vďaka týmto radám vám vydrží roky

Vedeli ste, že človek prespí až tretinu života? To znamená, že túto časť strávite práve vo vašej posteli. Samozrejme, občas sa môžete ocitnúť aj niekde inde, no vo väčšine prípadov je to vaša vlastná posteľ. Doprajte si kvalitný spánok v kvalitnej posteli. A ako túto posteľ vybrať? To sa dozviete v tomto článku.

Výber postele – vďaka týmto radám vám vydrží roky (Foto: unsplash.com)

Vaše požiadavky

Od výberu konkrétnej postele závisí hlavne to, aké sú vaše požiadavky. Každý totiž požaduje niečo iné, pri výbere nesprávnej postele môže vaše telo trpieť. Zlá posteľ vedie k boľavým svalom, krčnej chrbtici a menej kvalitnému spánku. Ako si teda posteľ vybrať? V prvom rade by ste mali zvážiť, či budete posteľ používať sami alebo s partnerom. Tam rozhodnete o veľkosti a neskôr aj výbere matracov. Ďalším parametrom je veľkosť vašej spálne – nemôžete si dovoliť kúpiť obrovskú posteľ, ak vám to rozloha vášho bytu nedovoľuje. Poslednou otázkou je, či potrebujete aj úložný priestor alebo preferujete otvorený spodok postele, pod ktorým budete môcť upratovať.

Užitočné vlastnosti postele a materiály

Už ste sa rozhodli, aké základné parametre by mala mať vaša posteľ? Potom sa môžete pozrieť na ďalšie vychytávky, ktoré by ste mohli zvážiť. Jednou z nich je sklápacia alebo vyklápacia posteľ. Tá zachráni každú malú garsónku a nečakané návštevy. Ich najväčšou výhodou je šetrenie miesta a možnosť rozkladania, keď budete potrebovať. Možnosťou je aj tzv. posteľ v skrini, no to vyžaduje pevnú konštrukciu a bezpečné zaobchádzanie.

Pri výbere by ste mali poriadne zvážiť aj materiál. Hlavne ten ovplyvní životnosť vašej postele. Najčastejšie sa na výrobu používa masív, kov a textília, čiže posteľ je čalúnená. Drevené postele majú príjemnú vôňu, dlhú životnosť a nádherný prírodný vzhľad. Stromy sa delia na mäkké a tvrdé, takže to by ste mali pri výbere tiež zvážiť. Kovové postele sa vyrábajú z plechov železa, prípadne podobných zliatin. Samozrejmosťou je dobrá životnosť, jednoduchá manipulácia a údržba. Čalúnené postele sa  teraz tešia veľkej obľube – sú štýlové, máte výber z viacerých typov materiálov a plusom je aj úložný priestor