Je vaše auto hlučnejšie ako zvyčajne? Možno je za tým problém s tlmičom výfuku

Každý automobil so spaľovacím motorom je vybavený tlmičom výfuku. Tento komponent je vo vozidle veľmi dôležitý. Prečo? To vám prezradíme v nasledujúcom článku. A venovať sa budeme aj vymedzovacím krúžkom kolies.

Je vaše auto hlučnejšie ako zvyčajne? Možno je za tým problém s tlmičom výfuku
Je vaše auto hlučnejšie ako zvyčajne? Možno je za tým problém s tlmičom výfuku (zdroj: unsplash.com)

Tlmiče v autách — aké sú ich funkcie?

Tlmič, ktorý sa nachádza na konci výfukového systému, slúži na tlmenie zvuku počas chodu motora a nielen to. Funkcie tlmiča:

1. Znižuje hlučnosť prevádzky motora. Bez neho by auto bolo počas jazdy hlučné ako pretekárske vozidlo.
2. Spomaľuje výfukové plyny. Výfukové plyny majú vysokú rýchlosť, preto je potrebné ich pred vypustením do okolia spomaliť.
3. Tlmič výfukové plyny tiež ochladzuje. Teplota niekoľko sto stupňov Celzia by bola pri vypustení priamo do vzduchu nebezpečná. Mohlo by tak dôjsť k nežiadúcemu zapáleniu horľavých látok v blízkosti auta. Preto sa ich teplota musí pred vypustením znížiť.

Tlmiče sa vyrábajú najčastejšie z nerezu. Aj nerez však môže byť rôznej kvality podľa obohatenia iným prvkom. Pri výbere tlmičov hľadajte materiál, ktorý výborne odoláva korózii aj výkyvom teplôt počas roka. Pre časté solenie v zimnom období je dôležitá tiež jeho odolnosť voči posypovej soli. Týmto požiadavkám zodpovedajú tlmiče z nerezu obohateného o chróm a nikel.

Malé, ale dôležité vymedzovacie krúžky

Vymedzovacie krúžky sú potrebné na presné vycentrovanie disku na náboji vozidla. Využijete ich, ak je stredová diera disku väčšia ako náboj na aute, na ktorý sa bude montovať. Bez prítomnosti vymedzovacieho disku by bolo tento rozdiel poznať pri riadení a takéto riešenie sa neodporúča. Najmä pri vyšších rýchlostiach by ste cítili nepríjemné vibrácie. Po jeho inštalácii je však možné vystrediť disk na náboji kolesa. Počas jazdy potom nie je cítiť žiadne nedostatky. Vymedzovacie krúžky vyberajte podľa dvoch rozmerov: priemeru náboja a priemeru stredovej diery na diskoch.

Komerčný článok