Šťastný život nemusí znamenať veľa peňazí – počuli ste už o downshiftingu?

Všetci sa obvykle ženieme za peniazmi, pretože ten kto má peniaze, má aj istú moc. Peniaze nám zároveň dávajú istý pocit slobody, pretože si vďaka ním môžeme kúpiť jedlo, zaplatiť strechu nad hlavou a vlastniť rôzne materiálne veci. Súčasná generácia to však už berie z opačného konca.

Šťastný život nemusí znamenať veľa peňazí - počuli ste už o downshiftingu?
(zdroj: unsplash.com)

Menej je viac?

Fenomén downshifting by sa dal do slovenčiny preložiť ako zníženie životnej úrovne, ale pre zlepšenie kvality života. Takéto odopretie si však vyžaduje kompromis medzi peniazmi a kvalitou života, ktorá súvisí s blahobytom. V praxi to vyzerá asi tak, že vďaka menšiemu počtu odpracovaných hodín budeme mať čas na to, aby sme si užili v živote dôležitejšie veci. Nie je to však len o skrátení pracovnej doby, ale aj o znížení životnej úrovne, upustení od materiálnych vecí a návrate k skromnému spôsobu života. Môžete sa napríklad presťahovať do menšieho domu či bytu, aby ste znížili mesačné výdavky a mohli tráviť viac času vonku. Dôležité sú tiež výhody menšej spotreby a znižovania svojej ekologickej stopy.

Komunikácia je prvým krokom

Downshifting má dva základné črty. Po prvé, pomáha vám nájsť spojenie so životom, rodinou a rôznymi miestami. Po druhé, je zameraný na udržiavanie zdravej rovnováhy v osobných, pracovných, rodinných, duchovných aj sociálnych aspektoch života. Ak sa rozhodnete dať mu šancu, môžete “dostať” späť dosiahnutie uspokojivejšej kariéry a pracovného času, získanie väčšieho množstva času na rodinu a koníčky, získanie väčšieho množstva času a zníženie výdavkov na nepotrebné materiálne veci. Downshifting neznamená, že ak máte záujem spomaliť a zredukovať pracovný čas na minimum, musíte dať výpoveď. Všetko je však o komunikácii, čiže v tomto prípade o komunikácii s nadriadenými. Zistite napríklad, či môžete pracovať na diaľku, menej hodín denne, prípadne skúsiť štvordňový pracovný týždeň alebo iné pracovné štýly, ktoré vás zbavia určitého tlaku a stresu. Je to prvý krok k tomu, aby ste si usporiadali život podľa princípov downshiftingu.

Nie je to jednodňová záležitosť

Dôležité je aj uvedomiť si, že downshifting nie je možný zo dňa na deň. Všetky veľké zmeny v životnom štýle alebo kariére totiž potrebujú vynaloženie veľkého množstva úsilia. Ak ste po celý život v jednom uponáhľanom stereotypnom kole, spomalenie nepríde zo dňa na deň. Rozhodnutie žiť pomalšie a skromnejšie je postupne realizovateľným procesom, ktorý treba najskôr dôkladne zvážiť. Možno ste boli doteraz zvyknutí na istý štandard, preto uberanie z neho bude chcieť aj istú dávku trpezlivosti. Práve preto obvykle pri tomto trende hovoríme o mladšej generácii, ktorá ešte nie je zvyknutá na každodenný kolotoč povinností. Na druhej strane, nie je to životný štýl pre všetkých, takže vôbec nemusíte mať výčitky svedomia, alebo sa cítiť „out“ len kvôli tomu, že vás tento trend vôbec neoslovil. Ťažko zarobené peniaze sa totiž dajú dobre investovať do vecí, ktoré nás následne potešia a pozdvihnú a na chvíľu nám dovolia zabudnúť na pracovný kolotoč – nájdite si ich za skvelé ceny na príklad na https://www.nakupnaporadna.sk/. A ak hľadáte niečo, čo by potešilo vaše čuchové bunky a spríjemnilo vám aj vašim kolegom deň v práci, pozrite si naše tipy na najlepšie pánske vône.